Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
Mivel ma reggel több általam okosnak, és jó szándékúnak tartott ismerősöm is olyan összeesküvés-elméleteket osztott meg, amelyek szerint az USA tör Európára, ezért gondoltam, írok pár ellenérvet.
„1. Az USA-nak nem érdeke világháború kirobbantása, az USA érdeke a status quo fenntartása, nem átrendezése. Ha emlékszünk, mindkét világháborút a németek kezdték — méghozzá azért, mert gyarmatbirodalmat, illetve a régi hatalmukat kapták vissza. AZ USA-nak egyszerűen nem érdeke világháború kezdése, mert annak tétje csak a vezető pozíciójának elvesztése lehet.
2. Az amerikai politika sok szempontból antidemokratikusabb (pl. választási rendszer), de sok szempontból demokratikusabb az európainál. Az utóbbi az ellenőrzés és az ellensúlyok. Abban az országban, ahol ténylegesen nyilvánosságra hozzák x év elteltével a titkos aktákat, ahol volt egy Watergate-, és egy Snowden-ügy, ahol kiderült Bushék háborús indok kamuja, ahol republikánus többség van a szenátusban és a képviselőházban a demokrata elnökkel szemben, tényleg el tudunk képzelni egy titkos programot több tízezer menekült titokban Európába való küldésére?
3. Európa az USA szövetségese. És az EU jelenlegi állapotában semmilyen veszélyt nem jelent az USA-ra sajnos. Egyszerűen az államoknak nem érdeke, hogy legyengítse az európai demokráciákat, ezzel teret nyitva a kínaiaknak és az oroszoknak Európában. Az USA-nak pont az estabilishment fenntartása az érdeke, a szövetségesei megtartása az EU-n belül. Ugyanis az olyan válsághelyzetekből, mint most a menekültkérdés, pont az USA-ellenes, szélsőséges pártok tudnak profitálni.
4. Nem szabad elhinni azokat az elméleteket, amelyek kiveszik az emberi tévedés lehetőségét, a különböző érdekeket, azaz az embert a rendszerből. Ezek a teóriák azt próbálják sugallni: minden előre eldöntött, nem tudunk a felsőbb hatalom közelébe jutni, nincs döntési pozíciónk. Ez lényegében maga a politika kinyírása.
Azért terjednek ezek az elméletek, mert nehéz szembenézni azzal, hogy ha kicsiben is, de nekünk itt Magyarországon is van felelősségünk abban, miként mennek a dolgok. Nem igaz, hogy nem tudunk semmit tenni, és nem igaz, hogy nincs felelősségünk. Nem szabad abba a tévhitbe ringatnunk magunkat, hogy a világkormányok vagy egyéb testületek eleve eldöntöttek mindent, és nekünk már nincs is dolgunk. De van dolgunk: az éhezők segítése, a jó szóra szomjazóknak a szavak megadása, a saját környezetünk és a saját országunk jobbá tétele, és ha ezekkel végeztünk, azzal a globális folyamatokra is bőven van ráhatásunk.
Úgyhogy kérlek, ne dőljetek be annak, hogy a háttérhatalommal szemben tehetetlenek vagyunk, mert nincs háttérhatalom, emberek vannak rossz döntésekkel és jó döntésekkel.”